wtorek, 25 lutego 2014

Gramy czy słuchamy?

Muzyczne inspiracje, które szumią w głośnikach, podczas tworzenia gry "Piekło Okopów"


Tworzymy gry historyczne i historię lubimy – to już zapewne wiecie. Z licznych blogów i portali macie też świadomość, że tworzenie gry to proces skomplikowany, trudny, ale i niezwykle wciągający. Nas wciąga do tego stopnia, że gdy badamy jakiś temat, zagłębiamy się w niego, i chcemy przerobić go na grę planszową, staramy się przesiąknąć klimatem epoki do cna. A cóż odda klimat lepiej jak nie dobra muzyka. W przypadku gier historycznych można posłużyć się ilustracją muzyki z epoki – tak np. umilaliśmy sobie czas przy tworzeniu gry "Rok 1863" – lub sprawdzić  w jaki sposób historia przeniknęła do współczesnego popu czy rocka. My sprawdziliśmy. 
Część kawałków znaliśmy już od lat, na kilka nowych trafiliśmy w ostatnich miesiącach, gdy temat pierwszej wojny zdominował nasze zawodowe życie. Chcemy wam przedstawić naszą subiektywną listę przebojów traktujących o pierwszej wojnie światowej. Temat może ciężki i mało karnawałowy, ale uświadamia nam jakie piętno historia Wielkiej Wojny wywarła na zachodzie Europy. W Polsce tematyka historyczna, jeśli pojawia się w muzyce dla mas, sięga raczej po motywy drugowojenne czy słowiańskie. W Anglii, Niemczech, Francji czy Belgii, kawałki opowiadające o pierwszej wojnie są bardzo powszechne.

Miejsce 5
Cliffs of Gallipoli, Sabaton
Sabaton to szwedzki zespół, który podbił polskie serca, wykorzystując w swoich metalowych kawałkach fragmenty naszej rodzimej, heroicznej historii. Więcej miejsca poświęca w swojej twórczości jednak Wielkiej Wojnie. Naszą listę otwiera utwór, w którym muzycy przywołują historię młodych Australijczyków, walczących na odległych - ze swojej perspektywy - plażach tureckiego półwyspu Gallipoli. 



Miejsce 4

1916, Motorhead
Brytyjska kapela metalowo-rockowa wydała w 1991 roku album, w którym utwór poświęcony wojnie, dał tytuł całemu krążkowi. Smętno-egzystencjonalny nastrój w pełni oddaje charakter refleksji, jakie na pierwsza wojnę, mieli zniszczeni frontem weterani, wracający do swoich domów.



Usłyszałem jak mój przyjaciel krzyknął, i padł na kolana,
Kaszląc krwią gdy wołał swoją matkę,
I upadłem u jego boku, i tak umarliśmy,
Lgnąc do siebie jak dzieci,
I leżałem w błocie i flakach i krwi,
I szlochałem, gdy jego ciało stygło,
I wzywałem matkę, i nigdy nie przyszła,
Choć to nie przeze mnie i nie ja byłem winien,
Nie minęło pół dnia i dziesięć tysięcy zgładzonych,
I nikt już nie pamięta naszych imion,
I tak to jest z żołnierzami...

Tłumaczenie za www.tekstowo.pl

Miejsce 3
Le Soldat, Florent Pagny
NOWOŚĆ na miejscu trzecim. Nie tylko zresztą datą premiery (2013) różni się ten utwór od pozostałych. Z angielskiego przechodzimy na francuski, a ciężkie brzmienia zastępujemy sentymentalną miłosną balladą. No i producent stworzył dla nas całkiem zgrabny teledysk, w którym widzimy "poilu" czyli brodaczy, jak o francuskich żołnierzach wówczas mawiano, w całej okazałości.Niestety chochlik blogger w tym wypadku nie chcę wstawić mi filmiku z yt - warto więc samemu odwiedzić poniższy link:


Bo jestem żołnierzem
Nade wszystko nie martw się
Wkrótce tam będę
I będziesz ze mnie dumna

W godzinie, gdy śmierć płynie rzeką u moich stóp
W błocie którym idą, buciory i szczury
Widzę znowu twoje jasne oczy i próbuję sobie wyobrazić
Zimę razem z tobą...

 Tłumaczenie za www.karmnikdlaptakow.blogspot.com

Miejsce 2
The Price of Mile, Sabaton
To chyba najsłynniejszy hicior poruszający tematykę frontu zachodniego. Cały dramat walk w okopach zmieścił się szwedzkiej kapeli w jednym tytule piosenki. Dramat, który odkryjemy na ponów, gdy weźmiemy do ręki tabelki sporządzane po wojnie, zestawiające „koszt” zdobycie jednej mili kwadratowej terenu, podczas kolejnych bitew. Dziesiątki a nawet setki tysięcy żołnierzy kończyło swoje życie, lub było trwale okaleczanych, po to by przesunąć front o kilkaset metrów. Sabaton posłużył się tutaj przykładem trzeciej bitwy pod Ypres zwanej również bitwą pod Passchendaele, o której jeszcze zaraz napiszemy. 





Miejsce 1

Passchendealle, Iron Maiden
Tak jak wspomniałem, temat krwawej i błotnistej bitwy z 1917 roku we Flandrii powrócił raz jeszcze w kawałku Iron Maiden'a. Cała prawda o kanadyjsko-brytyjskiej rzezi. 


Leży gdzieś na obcym polu,
Samotny żołnierz, pod nieznanym nagrobkiem,
Umierając błagał jeszcze:
"Powiedzcie światu o Passchendaele"

Tłumaczenie za www.tekstowo.pl

A może wy znacie jakieś inne piosenki traktujące o pierwszej wojnie światowej? Albo macie swoje ulubione utwory, które w ten czy inny sposób odwołują się do dawno minionych epok? Podzielcie się z nami  komentarzach swoimi typami!

2 komentarze:

  1. Jacek Kaczmarski "Manewry" część I i II.
    KSU - 1914
    Daniel Landa - Pozdrav z fronty
    Horytnica - Honor Legionisty

    Powyższe jako tako o IWŚ, mam jeszcze pełno o IIWŚ ale to już nie ta tematyka : )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, Daniel Landa tworzy całkiem przyjemne kawałki. Niestety poza mistrzem Kaczmarskim ciągle brak nam dobrej, mądrej muzyki z przesłaniem...:(

      Usuń